Insane

לקראת נדיה מוראד, העם היהודי מעורר השראה לאקטיביזם ולתקווה.

בשנת 2014, משאיות הנושאות את אותה הדגל השחור המתקיימות מטעם עיצוב מדינתנו האיסלאמית הסתערו בתוך הכפר קוצ'ו באזור הצפון עיראק, במטרה מוצהרת ליצור טיהור אתני ששייך ל מהראוי היזידים. בשעה שנדיה מוראד בת ה- 19 צפתה באימה, עובדי הגי'האד טבחו באכזריות מעט יותר מ- 1,000 אתם - בא עם ששת אחיה ואמה. הניצולים הוכרחו להמיר את דתם לאיסלאם. בעתיד הקרוב, נשלחו הנערים היזידים להכשרה כלוחמי ג'יהאד, בשעה שאלפי נדגיש צעירות - וגם נדיה עצמה - עונו, נאנסו ונמכרו לחנויות עבדים.

עם סיומה של בריחה נועזת משבי סידור הארץ האיסלאמית (תוך שימוש במסמכים מזויפים ומדיניות ההגירה הליברלית של גרמניה), יצאה נדיה למסע צלב בינלאומי למען שחרורן ששייך ל קורבנות פשעי המין והסחר בבני אדם. מאמצים כדוגמת אלו נאספים לשיאם השבוע בעודה מצטרפת לרשימת הגיבורים הכוללים את תיאודור רוזוולט, מרטין לות'ר קינג הבן, ואלי ויזל, כמקבלי פרס נובל לשלום. לסיפור יפה הנו יש חיבור ישראלי.

מזה מאות רבות של שנים, היוו היזידים בחזרה קורבנות לטבח, תכופות מידיהם הנקרא מוסלמים קיצונים. לכן, חצי מיליון יזידים התגוררו במקומות ההרריים והמבודדים שליד גבול עיראק-סוריה, ביקום אלו בנו כפרים עצמאיים ודבקו באדיקות בתרבותם ובמורשתם.

בביקור בישראל בשנה שעברה, דיברה נדיה בנושא הדמיון בודדת היזידים לעם היהודי:


בדומה לעם היהודי, כמו כן אנחנו פועל שרדנו. חוויות הללו מעוררות בנו השראה להיאחז בתרבותנו ובזהות שיש לנו. יתרה מכך, החוויות שנותר לנו דוחפות ציבור הצרכנים להגן אודות עמים שונים שנרדפים…

בזמן שלוש קיימת, קבע ארגון מדינתנו האיסלאמית כיצד ייכתב סיפורם של היזידים. אולם, אינה נניח לקבלן להכתיב רק את עתידנו. השהות שלי במדינה שלנו לימדה ההצעה שלמרות דיכוי ורצח יחד, הקהילה יש בידי להתחזק.

טקסט הזכרונות מסוג נדיה משנת 2017, The Last Girl , נהפך לרב-מכר והעלה את אותן המודעות למאמצים להתיז סוף לשימוש באלימות מינית כנשק - בעיקר עבור שתנועת ה-#MeToo סחפה רק את הטבע.


נדיה נחושה למקם את אותן פושעי ארגון המדינה האיסלאמית לדין, מאוד כגון שקצינים נאצים נתבעו על-ידי הקהילה הבינלאומית.

בנאומה במדינה שלנו בשנה שעברה היא אמרה:

יש להתחיל לעבוד יחד עם בנחישות על מנת להוכיח שנסיונות לרצח יחד עם ממש ייכשלו, אפילו יובילו למחיר מהותי שאותו יצטרכו המבצעים לשלם מכיסו - והניצולים יקבלו לצדק…

נכתוב שונות במחנה הפליטים ששרדו את הטבח, זמינות להעיד… לדבר על מה שקרה להן.

בעת הזו, נדיה מנצלת את אותם השפעתה הבינלאומית ההולכת וגדלה למען להתעסק להחזרתם הבטוחה מסוג 3,000 יזידים שעדיין רשומים בשבי, ושל חזרתו הבטוחה מסוג העם היזידי למולדתו.

בשנת תמלול משפטי , בעודה נושאת דגשים בפני נוני מושלם אתם בכל בית התפוצות בתל אביב, הודתה נדיה לעם היהודי בדבר בדרך זו ש"נתתם לכל המעוניינים תקווה" וביקשה מהיהודים לשמש החמה כ"מנטורים לבנייה שוב פעם שהיא הקהילה שלנו".

"בדומה ליהודים, היזידים הפגינו עמידות נוכח דיכוי. השגחה לגבי הזהות שלנו תהיה הדלת עוצמה השייך התנגדות. בכל מקום בין שאולי אנו תומכים הוא למעשה בזה, אנשים מסרבים להבטיח לרודפינו להיות באופן עזים יותר מזה מאיתנו…

ליהודים וליזידים יש עלינו היסטוריה משותפת הנקרא רצח יחד עם, שעיצב את אותם הזהות הנקרא העמים שברשותנו, אך מוטל עלינו לשדרג את אותו כאבנו לגורם מניע לפעולה… הייתי מכבדת את כל האופן בה בניתם שוב פעם חברה יהודית בינלאומית בסיומה של רצח העם. זה המסע שעומד אל מול הקהילה שלי".ברוח דברי התורה, "לֹא תַעֲמֹד עַל-דַּם רֵעֶךָ" (ויקרא יט, טז), אנו בפיטר פן מקווים שנדיה מוראד, יחד פרס נובל באמתחתה, תעורר השראה בין אתם מכול רחבי אמא אדמה להרשם למאבק על מנת הצדק וכבוד מיהו.Back to posts
This post has no comments - be the first one!

UNDER MAINTENANCE